3 SYGNAŁY, KTÓRE ŚWIADCZĄ O TYM, ŻE POWINIENEŚ ZMIENIĆ PRACĘ LUB ZMIENIĆ COŚ W PRACY!

Zmieniłeś pracę chociaż raz w życiu?
Może zmieniłeś trzy i więcej razy?
Być może pięć i więcej?
W życiu każdego z nas pojawia się taki moment, kiedy czuje, że...

... [czytaj dalej]

Kluczowe umiejętności adaptacyjne w XXI wieku- możliwości i zagrożenia

Tematyką kluczowych umiejętności zajmuje się od studiów, kiedy to pisałem licencjat na temat szans i zagrożeń dla człowieka w erze społeczeństwa informacyjnego. Wielu czytelników z pewnością zgodzi się z tym, że we współczesnym systemie edukacji i wychowania bardzo niewiele uczy się naprawdę kluczowym komperencji. Jakie są te umiejętności i co sprawia, że nie uczymy się ich w stopniiu zadowalającym? 
O tym dowiesz się w tym artykule!
 

... [czytaj dalej]

Sen lunatyków - czas na wake up

Często lunatyk wstaje w ciągu nocy parę razy, ale nigdy się nie budzi. Nie wie, w ogóle co robi, jest ciągle w śnie, który nieprzerwanie śni. Kiedy rano, mówi mu się, co robił ostatniej nocy, otwiera szeroko oczy, zwykle mówiąc - to nie możliwe, nie budziłem się tej nocy, ani razu. Trudno się nie zgodzić, nie budził się, a jednak śpiąc chodził po pokoju - robił rzeczy, których nie był świadom.
I nagle budzi się brzask, za oknem wstaje świt, zegarek dzwoni o godzinie, na którą został nastawiony, wstajesz, poranna toaleta, potem łyk gorącej kawy z automatu ciśnieniowego...

... [czytaj dalej]

Brak kreatywności to problem nie tylko organizacji – co wzbrania cię w byciu twórczym?

Od kilku lat na polskim rynku zaobserwować można trend wzmacniania kreatywności i innowacyjności przedsiębiorstw. Firmy – choć jeszcze pozostają w mniejszości - coraz częściej decydują się na wydobywanie kreatywnego potencjału ze swoich pracowników, więc zamawiają szkolenia dla swojej kadry, programy mentoringowe, gry szkoleniowe, etc. Inwestują, bo wiedzą, że warto. I mają rację, choć często przez brak właściwego klimatu organizacyjnego i myślenia systemowego ich wysiłki idą na marne, a pieniądze są wyrzucane w błoto.
 
Jaki zatem problem związany z innowacyjnością można zaobserwować na polskim rynku? Złożony… dlatego warto przyjrzeć mu się pod mikroskopem.

... [czytaj dalej]

Kokaina, heroina....

Kokaina, heroina....
a potem ciemny, przygnębiający tunel
z którego tak trudno wyjść!!!
 
Obrazy, jakie widzimy, często zależą od tego, co chcemy zobaczyć i jak głęboko wejść w ten obraz.
Każdy patrząc na ten sam obraz zobaczy,  co innego i właśnie to jest tym, co wyróżnia sztukę, w zależności od odbiorcy, co innego zostanie z niego wydobyte.  Każdy jest inny i ma inny odbiór świata zewnętrznego, natomiast mechanizmy w nim działające bardzo często są bardzo podobne.
Diametralna różnica polega na tym, że kiedy my wchodzimy w świat - wchodzimy ze wszystkim, co mamy w sobie. I to naprawdę, steruje nami, choć w ogóle tego się nie spodziewamy. I to zależy już od głębokości wglądu w siebie. Czy to możliwe, że tak niesamowita wiedza i świadomość,  może wiele zmienić w naszym życiu?

... [czytaj dalej]

UZALEŻNIENI i ZALEŻNI – czy absolutnie ZNIEWOLENI w sidłach sieci??? I co dalej…powrót do początku, znowu pustka i lęk!!!

Wraz z powszechnym dostępem do internetu, coraz częstszym także w telefonie, w szybkim stopniu rośnie liczba osób uzależnionych od sieci. Prawdą jest, że dziś bez tego narzędzia – nie potrafimy wyobrazić sobie życia, gdyż w sposób znaczący – oszczędza nasz czas, jest doskonałym udogodnieniem w codziennej bieganinie, jeśli korzystamy z niego w sposób rozsądny i właściwy.  Niezależnie od miejsca w jakim jesteśmy, możemy wysłać wiadomość do bliskich, a nawet załączyć wspaniałe wakacyjne zdjęcia – i to wszystko „on_line”. Nie potrzebujemy już cierpliwości i tej ekstazy związanej z tym, że powrót z wakacji – często wiązał...

... [czytaj dalej]

Bezsenność

Bezsenność stała się bardzo ważnym problemem społecznym XXI wieku.  Zwykle cierpiący na nią ludzie, zażywają środki nasenne, nie zdając sobie sprawy z tego, że problem ten najczęściej związany jest z psychiką. W związku z tym, kiedy przestają brać leki - objawy wracają, znowu  pojawia się bezsenność. Najczęściej bezsenność pojawia się wieczorem, tuż po położeniu do łóżka - niemożność zaśnięcia, albo budzimy się nad ranem. Czasami występują oba objawy łącznie.  Brak odpowiedniego, zdrowego snu, powoduje zwykle zmęczenie i rozdrażnienie, zresztą tak jak bardzo długi sen - który nie powoduje wypoczynku, świadczy o psychice, która w ten sposób sygnalizuje nam głębszy problem np. depresję, nerwicę.  Często mogą temu towarzyszyć, jakieś bieżące niepokojące wydarzenia w życiu codziennym np. problemy zawodowe, osobiste i inne. Niestety jednak, przyczyna najczęściej tkwi w jakiś wydarzeniach z przeszłości, które z jakiś powodów nie zostały domknięte, czy uporządkowane np. ciężka...

... [czytaj dalej]

Jak psychoterapia może wspomóc dietę?

Jakie mogą być przyczyny nadwagi?
Obok uwarunkowań zdrowotnych, genetycznych ważne staje się uświadomienie sobie innych przyczyn nadwagi: co zajadam i dlaczego to robię. Na przykład, kiedy w historii rodzinnej występowały okresy głodu albo nawet zdarzały się śmierci z tego powodu (pobyty w obozach i więzieniach, zsyłki itd.) podświadomie boimy się głodu. Najadając się na „zapas” czujemy się bezpiecznie, gdyż pożywienie kojarzone jest z bezpieczeństwem. Ważne jest odkrycie, jaką rolę pełni nadwaga w Twoim konkretnym przypadku.
Kiedy pracuję z osobami, dla których największy problem stanowi otyłość, często okazuje się, że owa nadwaga jest skutkiem, a nie przyczyną ich podstawowych problemów. Czasami trudno zaakceptować ten fakt, gdyż właśnie nadwagę/otyłość widać, natomiast tego, co się za tym kryje – niestety, nie. Paradoksalnie w terapii, to czego nie widać, albo o czym się „nie mówi” zwykle jest najważniejsze dla procesu.

... [czytaj dalej]

Artykuł: Strategia Walta Diseny'a, czyli efektywne korzystanie z zasobów własnych i zespołu

Strategia Walta Disney'a udoskonalona przez 4GROWStrategia Walta Disney'a - skąd ta nazwa? Otóż ponoć Disney potrafił wejść w 3 role: Wizjonera, Planisty i Krytyka i odpowiednio nimi posługiwać się, dzięki czemu każdy jego pomysł był skutecznie realizowany. Potrafił również zarządzać procesem komunikacji pracowników, widząc w jakie role wchodzą jego członkowie zespołu, dzięki czemu następował efekt synergii i współpracy zespołowej zamiast kłótni i rywalizacji.

Strategia Walta Disney'a pozwoli Ci w pełni wykorzystać Twój potencjał, jak i tkwiący w Twoim zespole. Szczególnie pomocna jest, gdy:

  • któraś z ról w Tobie lub zespole dominuje - np. cały czas dostrzegasz wady, narzekasz, krytykujesz
  • masz tysiąc pomysłów, tylko nic się z nimi nie dzieje
  • zawsze wiesz, jak najszybciej i najlepiej coś zrobić, tylko czekasz aż ktoś Ci podsunie, co to ma być to "coś"
  • krytyka innych w stosunku do Ciebie lub Twoich pomysłów podcina Ci skrzydła i wycofujesz się.
... [czytaj dalej]

Mów do mnie gestem - komunikacja niewerbalna

Komunikacja niewerbalnaCzy wiedziałeś, że w komunikacji międzyludzkiej słowa stanowią tylko 7 % informacji? Ich intonacja to 38% przekazu, natomiast całe 55% to mowa ciała. Gest i postawa potrafią wynieść rozmówcę na salony, albo zniweczyć nawet najbardziej wysublimowaną wypowiedź. Jeżeli interesuje Cię szerszy zakres niż komunikacja niewerbalna, czyli komunikacja interpersonalna, szkolenie w 4GROW może być dla Ciebie szybkim rozwiązaniem.

Od czasów pana Darwina, badacza ekspresji emocji w świecie ludzi i zwierząt, powstało wiele książek i wykładów traktujących o tajemniczych kodach i szyfrach naszego ciała. Pomimo tego, że zdajemy sobie sprawę z istnienia mowy ciała – w mniejszym lub w większym stopniu – to cały czas zapominamy o prywatnej praktyce świadomych postaw, mimiki i gestów.

... [czytaj dalej]
© copyright 4GROW 2010
Kontakt                            Regulamin i Polityka Prywatności
Design: LUK | Powered by YASNE