3 SYGNAŁY, KTÓRE ŚWIADCZĄ O TYM, ŻE POWINIENEŚ ZMIENIĆ PRACĘ LUB ZMIENIĆ COŚ W PRACY!

Zmieniłeś pracę chociaż raz w życiu?
Może zmieniłeś trzy i więcej razy?
Być może pięć i więcej?
W życiu każdego z nas pojawia się taki moment, kiedy czuje, że...
 
nie jest mu po drodze z daną firmą czy stanowiskiem. Pomimo powszechnie panującego przekonania o tym, że im rzadziej zmieniasz pracę, tym jesteś lepszym pracownikiem, opiszę trzy sygnały, które powinny dać do myślenia w stosunku do zmiany aktualnie wykonywanej pracy. Poniżej przedstawiam Ci trzy oznaki, na podstawie których rozróżnisz, kiedy najwyższa pora, żeby zmienić coś w pracy lub zmienić pracę!
 
Kiedy zaczynasz pracę w nowym miejscu czy na nowym stanowisku zwykle masz wysoką motywację do działania. Wiele rzeczy jest nowych i nieznanych, a Ty czujesz, że wiele się uczysz. Po pewnym czasie, kiedy opanujesz już podstawowe zasady pozwalające Ci zaadaptować się w nowym środowisku, Twoja motywacja nieco opada i utrzymuje się na raczej stabilnym poziomie Wtedy gdy dostrzegasz, że od kilku tygodni czy miesięcy twoja motywacja nie tylko spadła, ale obniża się  wręcz każdego dnia – potraktuj to jako pierwszy sygnał do tego, aby przyjrzeć się swojej pracy i znaleźć przyczynę braku satysfakcji. A więc pierwszą oznaką, że być może powinieneś zmienić pracę jest właśnie długotrwały spadek motywacji.
 
W innej sytuacji możesz zaobserwować, że Twoja motywacja wcale nie słabnie, wręcz przeciwnie – jest na wysokim poziomie, jednak w coraz dłuższej perspektywie czasu nie przekłada się ona na efekty, które zakładałeś. Wyznaczone przez Ciebie cele nadal nie są realizowane. Wyeliminowałeś już różne czynniki zakłócające, poradziłeś się ekspertów z danej dziedziny, a nadal rezultaty odbiegają od tych oczekiwanych. Brak efektów to drugi sygnał, który może oznaczać, że miejsce, w którym pracujesz nie jest już dla Ciebie.
 
Trzecia sytuacja jest najtrudniejsza do rozpoznania, a przede wszystkim do przyznania samemu przed sobą: masz motywację, osiągasz efekty, a jednak rezultaty Twojej pracy nie są zadowalające jakościowo. Informację o tym, że tak jest, możesz otrzymywać w bardzo subtelnych sygnałach od otoczenia, najbliższych, Twoich autorytetów, czy od samego siebie. Doświadczasz wtedy dysonansu: z jednej strony niby wszystko jest w porządku, a z drugiej strony czujesz, że to, co robisz nie ma trwałej wartości lub nie jest tak dobre jakościowo jak produkty/usługi współpracowników, partnerów, konkurencji, etc. Pomimo tego, że zdobywasz doświadczenie w danej roli i powinieneś stawać się coraz większym ekspertem, masz wrażenie stania w miejscu lub nawet „cofania się w rozwoju”. To trzeci sygnał – spadek lub zatrzymanie na określonym poziomie jakości wykonywanych zadań.
 
Podsumowując, każdy z wyżej wymienionych sygnałów jest wystarczającą przyczyną do myślenia i działania w kierunku zmiany w pracy, jeśli opisane wyżej przesłanki trwają dłużej niż kilka tygodni czy miesięcy. Jeśli pomimo występującego długotrwale sygnału lub występujących wszystkich naraz nic nie zmienisz – prawie na pewno skazujesz się na frustrację, wypalenie, a w najgorszym przypadku na depresję.
 
Polecam ci robić to, co naprawdę kochasz (nawet jeśli po wieloletniej pracy w bankowości marzysz o zostaniu leśnikiem), dzięki czemu nie przepracujesz ani jednego dnia! A jeśli w Twojej głowie dominuje przekonanie, że z pasji nie da się godnie utrzymać... Przełam je. Wiele osób (które znam osobiście, łącznie ze mną samą) udowodniło, że jednak się da! :)


Ciekawy Artykuł?

- podziel się z przyjaciółmi i rodziną:

Komentarze / Pytania:

Dodaj nową odpowiedź

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
© copyright 4GROW 2010
Kontakt                            Regulamin i Polityka Prywatności
Design: LUK | Powered by YASNE