Biblioteka biznesu. Recenzja książki: Terapia prowokatywna, Frank Farelly

Tę książkę czyta się jednym tchem. W większości składa się ona z przykładów klinicznych stosowanej przez Farellego techniki - przykładów przeważnie bardzo zabawnych, bo sama terapia prowokatywna bazuje w dużym stopniu na poczuciu humoru.

Psychoterapia pacjentów psychiatrycznych, która dotąd kojarzyła mi się z ciężką i niewdzięczną pracą, nasiąkaniem przez terapeutę problemami i smutkiem pacjenta, nabrała zupełnie nowych kolorów: towarzyszy jej śmiech, paradoks, nieschematyczność i co najważniejsze - efektywność.

terapia prowokatywna Frank Farelly

Dla mnie największym odkryciem tej techniki jest to, że ofiarowanie klientowi lustra społecznego, często wzmocnionego do granic absurdu, bo opierającego się na jego własnym postrzeganiu, uruchamia w nim proces samodzielnego poszukiwania i aktywowania własnych zasobów. Połączone jest to ze wsparciem ze strony terapeuty/coacha, przeważnie niewerbalnym, jednak o nebagatelnym znaczeniu z perspektywy terapii.

Technika prowokatywna jest z powodzeniem stosowana również w coachingu - wydawca książki jest coachem - prekursorem coachingu prowokatywnego w Polsce.

Literatura obowiązkowa dla każdego psychologa, coacha, terapeuty! Więcej informacji o książce u wydawcy. Wydawnictwo: Metamorfoza.

W tym krótkim filmie możesz zobaczyć jak wygląda Farelly i poznać jego sposób bycia, ktróry w pewnym stopniu odzwierciedla styl samej książki.
 


 

Podejście prowokatywne Farellego jest mi całkiem bliskie, chociaż nie posuwam się aż tak daleko;) Zapraszam serdecznie do mnie na coaching w Warszawie!

Autor: Mateusz Dąbrowski - psycholog biznesu, coach, trener, prezes 4GROW.


Ciekawy Artykuł?

- podziel się z przyjaciółmi i rodziną:

Komentarze / Pytania:

Dodaj nową odpowiedź

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
© copyright 4GROW 2010
Kontakt                            Regulamin i Polityka Prywatności
Design: LUK | Powered by YASNE