Mów do mnie gestem - komunikacja niewerbalna

Komunikacja niewerbalnaCzy wiedziałeś, że w komunikacji międzyludzkiej słowa stanowią tylko 7 % informacji? Ich intonacja to 38% przekazu, natomiast całe 55% to mowa ciała. Gest i postawa potrafią wynieść rozmówcę na salony, albo zniweczyć nawet najbardziej wysublimowaną wypowiedź. Jeżeli interesuje Cię szerszy zakres niż komunikacja niewerbalna, czyli komunikacja interpersonalna, szkolenie w 4GROW może być dla Ciebie szybkim rozwiązaniem.

Od czasów pana Darwina, badacza ekspresji emocji w świecie ludzi i zwierząt, powstało wiele książek i wykładów traktujących o tajemniczych kodach i szyfrach naszego ciała. Pomimo tego, że zdajemy sobie sprawę z istnienia mowy ciała – w mniejszym lub w większym stopniu – to cały czas zapominamy o prywatnej praktyce świadomych postaw, mimiki i gestów.

W świecie ludzkim istnieją różne składniki mowy ciała które można podzielić na:

  • wrodzone – zakładamy mimowolnie rękę jedną na drugą w wygodnej dla nas kolejności. Jesli świadomie zmienimy rękę czujemy się dziwnie.

  • nabyte – tworzą "gesty kluczowe". np. uśmiech, kręcenie glową na "nie" jeśli czegoś nie chcemy.

  • dziedziczne – za gesty są odpowiedzialne geny naszych praprzodków. Gdy szydzimy z kogoś wykrzywiamy usta i pokazujemy zęby – jak drapieżnik który zamierza się na ofiarę.

Czas na pytanie kluczowe. Czy można nauczyć się własciwej interpretacji tego specyficznego języka?

Okazuje się, że nie brakuje jednak przeszkód i potyczek. Język ciała jak każdy inny werbalny żyje sobie w swoim klimacie, kulturze i szerokości geograficznej. Gest powszechny w Indiach np. aprobata wyrażona kiwaniem glową na boki w Hiszpanii okazać się może zniechęceniem, a w Koreii nie nieść żadnej ukrytej informacji. W analizie mowy ciała rodaków też obowiązuje ostrożność. Każdy poszczególny gest nawet najmniejszy niesie ze sobą przesłanie i może przyjąć nawet kilka znaczeń w złożonym zdaniu gestowym pełnym interpunkcji i składni. Kontekst wypowiedzi jest kluczowy, a nasza intuicja zbawienna.

Jak nauczyć sie interpretować gesty i kontrolować swój własny jezyk ciała?

Nic innego jak praktyka i poznanie pewnych znaczących kodów. Oto kilka z nich:

  • Splecione ręce – mogą być oznaką np. postawy zamkniętej – ochronnej tarczy.
  • Otwarte dłonie zwrócone ku rozmówcy mogą komunikować np. chęć kontaktu, szczere chęci porozumienia.
  • Skrzyżowane nogi lub/i ręce – np. mogą byćoznaką sprzeciwu.
  • Pocieranie karku - może np. oznaczać niezadowolenie, wsciekłość lub zmęczenie przebywaniem w danym towarzystwie. Często gest połączony jest z patrzeniem pod nogi.
  • Palce w ustach, przy ustach – mogą być np. oznaką niepewności. Trzymając ręce w ustach szukamy bezpieczeństwa, dodajemy sobie otuchy (dziecko ssie kciuk, dorosły ma papierosa, ołówek etc.). Pocierając brodę dodajemy sobie np. otuchy.

Biorąc pod uwagę język ciała możemy lepiej wypaść na ważnych rozmowach kwalifikacyjnnych, wykładach czy wystąpieniach. Niewątpliwe warto zgłębic tajniki i świadomie zarządzać językiem, który najwyraźniej ukazuje nasze potrzeby, chęci i postawy. Zatem otwórzmy szeroko ramiona i pochylmy się ku nowemu.


Ciekawy Artykuł?

- podziel się z przyjaciółmi i rodziną:

Komentarze / Pytania:

Dodaj nową odpowiedź

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
© copyright 4GROW 2010
Kontakt                            Regulamin i Polityka Prywatności
Design: LUK | Powered by YASNE