Recenzja książki: Człowiek w poszukiwaniu sensu, Victor E. Frankl

Każdemu z nas zdarzają się gorsze dni. Każdego z nas dotykają trudności, problemy. Zdarza się, że cierpimy, jest nam źle. Gdyby w takim momencie ktoś zapytał Cię: „Dlaczego nie odbierzesz sobie życia?”, to jak byś odpowiedział / odpowiedziała?

To mocne pytanie Victor E. Frankl zadawał swoim klientom, którzy zgłaszali się do niego na terapię. Kontrowersyjne? A jednak pytanie to potrafiło pokazywać te istotne rzeczy, osoby z życia ludzi, które każą im trwać, zmagać się z trudnościami.

Pytanie o sens naszej egzystencji wydaje się jeszcze bardziej aktualne teraz niż w jakimkolwiek innym czasie. Tak wiele osób koncentruje się na zarabianiu pieniędzy, pięciu się po korporacyjnych szczebelkach, gromadzeniu wyjątkowych i markowych przedmiotów. Czy to jednak rzeczywiście nadaje życiu sens? Co z tego pozostanie, gdy dotknie nas prawdziwe cierpienie, ważna strata kogoś bliskiego lub naszego zdrowia? Czy jesteśmy wtedy w stanie „stać się godni swego cierpienia”?

Książka Victora E. Frankla „Człowiek w poszukiwaniu sensu”  ukazuje nam z jednej strony tragiczne doświadczenia samego autora, który w czasie II Wojny Światowej przeszedł przez kilka obozów koncentracyjnych, w tym przez Auschwitz. Nie jest to jednak kolejny przerażający zapis codzienności więźnia. Frankl z naukowym dystansem przygląda się sytuacji psychologicznej człowieka doświadczającego niewyobrażalnego cierpienia, upodlenia, utraty wszystkiego.

Z drugiej strony książka ta jest wprowadzeniem do jednego z ważnych nurtów w psychologii, stworzonej przez Frankla logoterapii. Autor właśnie w poszukiwaniu sensu upatruje naszej największej siły napędowej. Przedstawia nam również stosowane przez siebie metody terapeutyczne.

Jeśli sięgniecie po książkę „Człowiek w poszukiwaniu sensu” trudno Wam będzie się od niej oderwać. Napisana jest tak prostym, lekkim językiem. Jednocześnie stawia przed czytelnikiem wiele ważnych pytań, wciąga w rozważania o rzeczach najważniejszych.

Szczerze polecam.


Ciekawy Artykuł?

- podziel się z przyjaciółmi i rodziną:

Komentarze / Pytania:

Dodaj nową odpowiedź

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
© copyright 4GROW 2010
Kontakt                            Regulamin i Polityka Prywatności
Design: LUK | Powered by YASNE