Konstruktywna krytyka

wpisów: 3 / 0 nowych
Ostatni wpis
Zobacz profil Użytkownika
Offline
Dołączył: 2011-06-20
Plusy: 62
Konstruktywna krytyka

Bry

Mam taką sytuację: pracuję w jednej firmie razem z moim dobrym przyjacielem (w tym samym zespole). Często się zdarza, że jak mamy coś do zrobienia, on miga się od obowiązków, śmiejąc się jednocześnie z szefa. Ja za to muszę robić za dwóch, bo jak to tak można zostawić przyjaciela? Trochę jestem już zły na całą sytuację, ale nie wiem jak mu to powiedzieć, nie doniosę przecież "wyżej" o takim problemie. Myślę sobie, że konstruktywna krytyka mogłaby być tutaj jakimś rozwiązaniem, no ale właśnie. Jak to wszystko rozegrać? Any idea?

Ciekawy Temat?

- podziel się z przyjaciółmi i rodziną:

 

Zobacz profil Użytkownika
Offline
Ekspert
Coach, HR, Psycholog, Rekruter, Trener
Dołączył: 2011-02-27
Plusy: 104

Hej,

jeżeli wierzysz w inteligencję kolegi, umiejętnośc wyciągania wniosków i chęć rozwijania się, możesz spróbować bardziej coachingowego podejścia - daj koledze zamiast konstruktywnej krytyki, tzw. feed-back. Może być lepiej przyjety, dając feed-back pokazujesz, że decyzja i odpowiedzialność za ewentualną zmianę, leżą po stronie kolegi. Ty tylko mówisz mu, co widzisz, co słyszysz, co ew. miałes ochotę zrobić jak zobaczyłeś to, czy tamto. Mówisz o tych zachowaniach, które mogłaby równie dobrze zarejestrowac kamera - bez emocji, tylko fakty - co Ty zarejestrowałeś, że on zrobił, co ew. ktoś inny w tej sytuacji zrobił. Jedynym elementem extra od Ciebie, to czego kamera by nie zarejestrowała, to co Ty miałeś ochotę w danej sytuacji zrobić. Ważne jest aby mówić o konkretnej sytuacji, konkretnych zachowaniach - bez uogólnień i nieokreslonych w czasie zdarzeń. POzwól mu wyciągnąć wnioski i podjąć decyzję, czy chce coś zmienić, czy nie. Jeżeli nic nie zmieni, możesz wtedy próbowac z konstruktywną krytyką, w ramach której dodatkowo wyrażasz swoje oczekiwania i mówisz o potencjalnych konsekwencjach.... Jeżeli feedback wystarczy, zmiana będzie na pewno z "głebi serca" i trwalsza....

 

pozdrawiam

sabina

Zobacz profil Użytkownika
Offline
Dołączył: 2011-06-20
Plusy: 62

Tak, ale zostaje jeszcze odpowiedni dobór słów... Jak sobie wyobrażam teraz taką hipotetyczną sytuację dawania feedbacku to obawiam się, że mógłbym trochę za mocno określić to, co on robi. Najtrudniej jest chyba dobrać takie słowa, które nie są nacechowane w żaden sposób... Będę jednak próbować.

Jak w takiej sytuacji mogłaby wyglądać konstruktywna krytyka?

 

Dodaj nową odpowiedź

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
© copyright 4GROW 2010
Kontakt                            Regulamin i Polityka Prywatności
Design: LUK | Powered by YASNE