5 wpisów / 0 nowych
Ostatni wpis
Zobacz profil Użytkownika
Offline
Dołączył: 2014-06-10
Plusy: 21
Co dalej?

Witam.
Mój problem polega na tym, iż nie potrafię odnaleźć drogi, którą powinnam iść dalej w życiu zawodowym, ale może zacznę od początku.
Mam 35 lat. W 1997 r. ukończyłam liceum ekonomiczne o profilu rachunkowość i finanse, potem były studia na Akademii Rolniczej, na kierunku Zarządzanie i Marketing. Po studiach pracowałam 2 lata w biurze małej firmy zajmującej się produkcją i montażem bram garażowych, do moich obowiązków należało planowanie produkcji i transportu, kontakt z klientem, pomoc księgowej itp. Potem wyjechałam do Irlandii i tu przez ponad 10 lat pracowałam fizycznie, ostatnia praca w sklepie spożywczym. Teraz bardzo chcę wrócić do kraju ale ogromnie się boję. Nie wiem jak odnaleźć się po takim czasie na rynku pracy. Miałam kilka pomysłów na biznes ale czas i zmieniająca się koniunktura na rynku osłabiły mój entuzjazm na powodzenie, jest już za późno gdyż podobnych biznesów wiele (sklep z odzieżą dziecięca, a zwł sukienki dla dziewczynek projektowane i szyte przeze mnie). Boję się ryzyka. Druga droga nad którą się zastanawiam to pójście tutaj na roczny kurs administracji biurowej i dopiero powrót do kraju, by poprawić swój angielski i zdobyć nowe umiejętności. trzecia droga to studia podyplomowe w Polsce z rachunkowości. Nie mam pojęcia co wybrać proszę o sugestie i obiektywną ocenę. Pozdrawiam Barbara

Ciekawy Temat?

- podziel się z przyjaciółmi i rodziną:

 

Zobacz profil Użytkownika
Offline
Ekspert
Coach, Psycholog, Trener
Dołączył: 2010-04-07
Plusy: 1905

Basia, moja subiektywna ocena - studia nie wiele Ci pomogą na papierze - masz już rachunkowe wykształcenie. Własny biznes - ryzykowne, trzeba mieć spore nakłady, bo każdy biznes zanim zacznie się zwracać, minie od roku do dwóch. Praca w administracji - dobry pomysł i to jeszcze z angieliskim - super. Kwestia tylko układów i pleców, może na niskich stanowiskach ich nie ma. Może lepiej inwestuj w kursy, które trzeba odbyć żeby pracować w służbie cywilnej. A w najgorszym razie zacznij od początku - praca na recepcji, jako asystenkta, albo choćby staż.

Powodzenia!

Zobacz profil Użytkownika
Alicja Agnieszka Kasprzak (Gość)

Witaj Basiu,
Na samym początku zadałabym sobie pytanie co jest moją pasją w życiu, co sprawia mi przyjemność, jaką pracę wykonuję z uśmiechem na twarzy. Jeśli znajdziesz odpowiedź na to pytanie, to możesz spróbować podążyć tą ścieżką. Stoisz przed wyborem drogi zawodowej. To dobry moment na odpowiedź jakie wartości są dla mnie ważne w życiu zawodowym: czy są to pieniądze, spokój, bezpieczeństwo, czy może rozwój, entuzjazm, współpraca. Spróbuj na samym początku spojrzeć czego Ty pragniesz, i dopasować rynek pracy do swoich potrzeb. Jeśli zabezpieczenie finansowe, możesz rozpocząć swoją nową karierę od stażu i spokojnie zdobywać wiedzę i kwalifikację w pracy marzeń. Skoro to jest początek Twojej Nowej Drogi Zawodowej, chyba warto spróbować i zobaczyć, czy możesz zacząć życie w Polsce w satysfakcjonującym miejscu. Wybór zawsze należy do Ciebie.
Pozdrawiam,
Alicja Kasprzak

Zobacz profil Użytkownika
Offline
Ekspert
Coach, Konsultant, Psycholog
Dołączył: 2012-12-19
Plusy: 15

Basia, napisałaś, że chcesz wrócić do Polski. Masz pomysły na dalszą drogę,ale obawiasz się ryzyka. 10 lat temu miałaś odwagę wyjechać do Irlandii i podjąć się pracy. Warto się zastanowić czy to co osiągnęłaś w tym kraju wystarczy, by teraz w Polsce uzyskać to, do czego dążysz. Decyzja o powrocie jest uzależniona od tego jakie wsparcie możesz uzyskać, jakie masz zaplecze lub na co możesz liczyć w Polsce.

Według mnie warto skorzystać ze szkoleń, które mogą Ci dać praktyczne umiejętności. Niezależnie od tego czy zostaniesz czy wrócisz, lepsza znajomość angielskiego może ułatwić Ci życie i znalezienie ciekawszej pracy. Warto też więcej uczestniczyć w życiu "po angielsku", rozmawiać i nie bać się popełniać błędów. Wychodzenie do ludzi wiąże się z trudnościami i pokonywaniem własnych barier, szczególnie jeśli trzeba to robić w obcym języku, ale procentuje z czasem.

Zastanawiam się skąd sie wziął pomysł na projektowanie i szycie sukienek dla dziewczynek. Robiłaś to już? Ktoś się tym zainteresował? Próbowałaś je sprzedawać w Irlandii? Otwarcie własnego biznesu wiąże się z ryzykiem i nakładami finansowymi niezależnie od tego czy to jest tam czy tu.

Życzę Ci powodzenia i spokoju

Zobacz profil Użytkownika
Gość (Gość)

Witam Pani Basiu,
Geranalnie z krótkiego listu, wnioskuję, że tak naprawdę - wyznaczyła sobie Pani jakieś ewentualne drogi. Ale czy te drogi są rzeczywiście dla Pani, ważne by rozpoznać wiele innych rzeczy, np. gdzie czułabym sie dobrze, czy jeśli wybiorę np. rachunkowość będę się realizować,
czy wolę pracę z ludźmi??? Wiele istotnych pytań wypada tu zadać, no i najważniejszy wg mnie temat - to ogólny temat lęku - to jest istotny wg mnie temat do przepracowania - bez tego, decyzje które podejmujemy, nie mogą być raczej przejrzyste, gdyż zmienia on całkowicie percepcję myślenia.
Trudno, jest wskazać jedyną właściwą drogę, ale jesli nie ma innej możliwości, proponuję wyobrazić sobie każdą z tych dróg, a potem pozwolić sobie doświadczyć, jak będzie czuło się moje ciało. Samemu może trudno zrobić taką pracę, ale jest ona jak najbardziej możliwa.
Inną sprawą jest zajrzenie w głąb siebie i zobaczenie jaka praca poza finansami dawała mi także spełnienie.
Życzę wiele sukcesów i powodzenia
Serdecznie pozdrawiam
Ewa Guzowska

Dodaj nową odpowiedź

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
© copyright 4GROW 2010
Kontakt                            Regulamin i Polityka Prywatności
Design: LUK | Powered by YASNE