Rutyna w pracy a strach przed nowym

wpisów: 4 / 0 nowych
Ostatni wpis
Zobacz profil Użytkownika
Offline
Dołączył: 2011-07-18
Plusy: 29
Rutyna w pracy a strach przed nowym

Robiąc w pracy coś, co znam, czuję się bezpiecznie. Nie podejmuję nowych wyzwań, mimo że sam bym chciał. Jak można wygrać ze strachem przed tym, co nowe?

Ciekawy Temat?

- podziel się z przyjaciółmi i rodziną:

 

Zobacz profil Użytkownika
Offline
Ekspert
Coach, HR, Psycholog, Rekruter, Trener
Dołączył: 2011-02-27
Plusy: 104

Przypomnij sobie sytuaję / sytuacje, kiedy podjąłes jakieś wyzwanie (nawet "małe"), kiedy coś zmieniłeś i zmiana okazała się dla Ciebie dobra, korzystna. Co Ci wtedy pomogło? Z jakich swoich "zasobów" wtedy skorzystałeś? Jak możesz w obecnej sytuacji wykorzystać te same sposoby / własne zasoby?

Możesz tez przypomnieć sobie sytuację, w której miałeś w sobie tyle odwagi i gotowości do zmiany, do podjęcia wyzwania, ile chciałbys mieć teraz. Możesz cofnąć się pamięcią nawet w bardzo odległe lata :-) Pomyśl, co mogłoby być taką namacalną, fizyczną "przypominajką" tamtej odwagi. W coachingu nazywamy to "strukturą". Fajnie czasem mieć w zasięgu wzroku (a nawet węchu, słuchu, smaku) taką strukturę, która zadziała pozytywnie na naszą podświadomość :-)

 

pozdrawiam serdecznie

Zobacz profil Użytkownika
Offline
Dołączył: 2011-07-18
Plusy: 29

Dziękuję za odpowiedź.

Takie "przypominajki" teoretycznie mam, ale odnoszą się one do życia prywatnego, a mój problem dotyczy bardziej spraw zawodowych. W pracy boję się, że jak zrobię coś nowego i nieznanego to zrobię to źle i narażę się na krytykę. Czy ta sytuacja, którą mam sobie przypomnieć, może się odnosić do sfery zupełnie niezwiązaną ze sprawami zawodowymi?

Zobacz profil Użytkownika
Offline
Ekspert
Coach, HR, Psycholog, Rekruter, Trener
Dołączył: 2011-02-27
Plusy: 104

Może, oczywiście. Ważne abyś to Ty czuł, że "przypominajka " jest skuteczna. Emocje są uniwersalne, te same możemy przeżywać w wyniku sytuacji prywatnych, jak i zawodowych - odwaga, lęk przed zmianą... Pomyśl, jaki stan albo jakie przekonanie, wartość chciałbyś w sobie przywołać taką przypominajką i dobierz taką, która będzie skuteczna - którą będzie bezpośrednim "linkiem" do pozytywnych emocji, budujących przekonań na swój temat, ważnych wartości itp. Dla niektórych jest to zwykła żółta karteczka, dla innych amulet w kieszeni, dla innych słonik, rysukenk, piosenka, odwrócony obraz na ścianie, kolor, ubranie, cokolwiek...

Możesz też zastanowić się od drugiej strony - czy masz w swoim otoczeniu jakieś tzw "kotwice" (czyli takie negatywne przypominajki, które działają na naszą podświadomość) - które trzymają Cię w "starym", przypominają Ci, żeby się nie zmieniać? Skąd jest Ci znany ten lędk przed zmianą? Kiedy po raz pierwszy go odczułeś? Co w Twoim otoczeniu przywołuje niechciane emocje, przekonania?

 

pozdrawiam serdecznie!

 

Dodaj nową odpowiedź

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
© copyright 4GROW 2010
Kontakt                            Regulamin i Polityka Prywatności
Design: LUK | Powered by YASNE